Wymagana rozdzielczość ekranu min. 320px!
Ustaw Twój ekran w poziomie...
Zamknij ten komunikat<br>Akceptuję pliki cookies
  • PL

Montaż dachów ze strzechy / trzciny

 
 
 
 
 
Poradnik

Dowiedz się więcej, dlaczego warto|wybrać trzcinowe pokrycie dachowe?|Zobacz teraz! &raquo;

 
Realizacje

Galeria Realizacji, pokrycia dachowe z trzciny|Już wkrótce i Twój dom może tak wyglądać...|Zobacz teraz! &raquo;

 
Informacja

 

Strona internetowa ekodach.eu korzysta z tzw. plików "cookies". Więcej: Polityka prywatności...

 

 
 
 
wielkość tekstu: A A A

Jak dobrać karmnik dla ptaków?

 

Okres zimy to dla ptaków czas walki o przetrwanie, w trakcie którego dostęp do pożywienia jest utrudniony, a poszukiwanie schronienia nie jest łatwe ze względu na trudne warunki pogodowe. Decydując się na karmnik, jesteśmy w stanie pomóc szczególnie tym słabym przedstawicielom swoich gatunków i jednocześnie zyskujemy możliwość podziwiania efektownych eskapad wróbli, szpaków, sikorek, czyży czy kawek, przylatujących do naszego ogrodu po ziarno. Jak dobierać karmniki dla ptaków, by służył on naszym skrzydlatym gościom i na co zwrócić szczególną uwagę?

Po pierwsze – budowa i wielkość

Wykonujemy zarówno budki stojące, jak i wiszące, a oprócz standardowych rozwiązań, realizujemy także indywidualne zamówienia naszych Klientów. Elastyczność ta wynika z tego, że karmniki dla ptaków mogą być bardzo różnorodne i dostosowane do gatunków, jakie chcemy u siebie gościć, a także warunków, jakimi dysponujemy w ogrodzie. Choć większe budki wydają się być bardziej uniwersalne, są przeznaczone przede wszystkim dla dużych gatunków, które wygrywają w walce o pokarm z tymi mniejszymi. Warto więc dowiedzieć się, które z nich zamieszkują okolicę, a następnie podjąć decyzję i wybrać odpowiednią wielkość konstrukcji.

Jedno jest pewne – karmnik dla ptaków powinien być wystarczająco przestronny, aby zwierzęta mogły bezproblemowo korzystać z pożywienia, a dach musi posiadać większą powierzchnię niż podłoga, by w odpowiedni sposób ochronić ją, np. przed deszczem. Najbardziej polecane są dachy spadziste, bowiem doskonale zabezpieczają wnętrze. Standardowe konstrukcje składają się z dachu, podłogi i łączących je słupków, a także posiadają kształt prostopadłościanu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by kształt był inny – wszystko zależy od Państwa potrzeb oraz gustów estetycznych.

Po drugie – materiał i bezpieczeństwo

Aby budka była bezpieczna dla przylatujących gości, powinna zostać wykonana z ekologicznych materiałów – my do budowy konstrukcji wykorzystujemy drewno, natomiast za pokrycie daszku służy nam strzecha, dzięki czemu uzyskujemy rozwiązania trwałe, bezpieczne i ekologiczne, a przy tym wysoce estetyczne. Stawiając na pełną naturalność, warto zrezygnować z jaskrawych kolorów i postawić na rozwiązanie zabezpieczone impregnatem, aby karmnik dla ptaków był trwały i odporny na niszczenie pod wpływem trudnych warunków atmosferycznych. Budka nie powinna posiadać ostrych elementów, zagrażających zwierzętom.

Ustawienie

Kiedy już dokonamy wyboru i przyjdzie czas montażu, musimy pamiętać, że karmniki dla ptaków są zachętą dla polujących kotów, dlatego warto znaleźć dla nich miejsce, w którym atak drapieżnika będzie utrudniony. Najlepsze będzie zaciszne miejsce w pobliżu drzew, z dala od domu, ale w takim miejscu, abyśmy mogli obserwować ptaki zza okien. Polecamy południową część ogrodu, w której jest zawsze cieplej, a także wysokość około 2 metrów – sposób montażu będzie uzależniony od tego czy wybierzecie Państwo rozwiązanie stojące, czy wiszące.

Rodzaje karmników

Jeżeli chcecie Państwo dokarmiać ptaki i poszukujecie odpowiedniego karmnika, dzięki któremu będzie to możliwe, ten artykuł z całą pewnością pomoże Wam w doborze odpowiedniego rozwiązania. Okazuje się bowiem, że wybór karmnika dla ptaków to tylko z pozoru prosta kwestia – ich rodzajów, rozmiarów i sposobów budowy jest bardzo wiele, a użytkownik powinien znać swoje oczekiwania, aby znaleźć rozwiązanie odpowiednio dopasowane do własnych potrzeb. Jako specjaliści postaramy się rozjaśnić Państwu temat i odpowiedzieć na pytania – jakie są karmniki dla ptaków i które z nich mogą okazać się dla Was najbardziej odpowiednie.

Podstawowy podział – wiszące i stojące

Bez wątpienia jest to podział najbardziej nam wszystkim znany i nie trzeba być ekspertem, aby powiedzieć co nieco na ich temat. Wiszące karmniki dla ptaków spotyka się częściej, bowiem do ich instalacji nie wymagana jest jakakolwiek powierzchnia, a ze względu na łatwość i uniwersalność montażu, można przymocować je zarówno do drzewa, płoty, jak również jakiegokolwiek innego obiektu. Na stojące natomiast trzeba przeznaczyć odrobinę miejsca, jednak co bardzo istotne – wcale nie musi być to duża przestrzeń. Polecane są przede wszystkim do prywatnych ogrodów, których są nie tylko bardzo pożytecznym, ale i estetycznym uzupełnieniem.

Karmniki dla ptaków wiszące i stojące mogą przybierać różne kształty i wymiary, a także być wykonane z różnych typów materiałów – my specjalizujemy się w drewnie, a dachy wykonujemy ze strzechy, tworząc rozwiązania estetyczne i zróżnicowane.

Najpopularniejsze rodzaje karmników

Tradycyjne (typu „domek”)

Od tych trzeba zacząć, bo każdy z nas wie o które chodzi i jak wyglądają. Budową przypominają domki i są niezwykle uniwersalne, sprawdzając się zarówno na terenach prywatnych, jak również przestrzeniach publicznych, takich jak parki czy ogrody. Dzięki niemal nieograniczonym sposobom ich budowania, zróżnicowanym rozmiarom i konstrukcjom, możliwe jest tworzenie karmników dla ptaków różnej wielkości i różnorodnych gatunków. Czy mają jakieś wady? Owszem, niektórym przeszkadza to, że posiadają strukturę otwartą, w związku z tym ptactwo pozostawia wewnątrz swoje odchody, a pokarm nie jest w stu procentach zabezpieczony przed oddziaływaniem warunków zewnętrznych, jak deszcz czy śnieg.

Nasze karmniki dla ptaków typu „domek” wykonane są z solidnego drewna i strzechy kładzionej na dach, który znajduje się pod odpowiednim kątem i ma należyte wymiary, dobrze chroniąc wnętrze. Jego solidność oraz budowa sprawia, że ptaki są bezpieczne i mogą wygodnie korzystać z karmy znajdującej się wewnątrz.

Duże – parkowe

Stawiane w miejscach publicznych, w których pojawiają się duże ilości ptactwa. Posiadają większe rozmiary niż tradycyjne rozwiązania, ponieważ mają na celu dokarmienie jednocześnie dużo większej liczby ptaków i zaspokojenie potrzeb zarówno mniejszych, jak i większych gatunków pojawiających się w danym miejscu. Pojawiają się w miejscach, gdzie występuje spora liczba osób, chętnie dokładająca pokarm, gdy ten się skończy – jest to konieczne, bowiem konstrukcje tego typu nie posiadają automatycznych podajników. Jaka jest ich największa zaleta? Są pokaźne, a do tego doskonale chronią ptasi pokarm przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.

Automatyczne

Coraz częściej stosowane ze względu na swoją funkcjonalność karmniki automatyczne, posiadają specjalny zasobnik, w którym można zgromadzić bardzo dużo pokarmu i który świetnie chroni ziarno przed negatywnym oddziaływaniem deszczu, wiatru czy śniegu. W miarę wyjadania pokarmu przez ptaki, jest on automatycznie uzupełniany przez zasobnik – to właśnie sprawia, że użytkownicy nie muszą regularnie uzupełniać pokarmu, co niesie ze sobą bardzo dużą wygodę.

Inne typy karmników

Tubowe

Są znakomitą alternatywą dla tych najbardziej popularnych rozwiązań, a dzięki swojej budowie skutecznie chronią znajdujące się wewnątrz ziarno. Takie karmniki dla ptaków są bardzo proste w obsłudze, ponieważ pokarm wsypuje się przez otwierane wieczko – w większości przypadków możliwe jest również rozkręcenie karmnika. Ptaki dzięki specjalnym drabinkom nie mają również problemu z tym, aby wygodnie pałaszować ziarno.

Z siatki

Bardzo trwałe i pojemne, są rozwiązaniem dla tych osób, które niezbyt często mają możliwość uzupełniania pokarmu dla ptaków. Dzięki małym otworom ptaki nie mają problemu z wydziobywaniem ziarna, a użytkownik ma do wyboru nie tylko pojemność karmnika, ale również wielkość jego oczek.

Ozdobne i nietypowe

Zakres możliwości jeżeli chodzi o budowę karmnika dla ptaków jest właściwie nieograniczony, dlatego też powstaje coraz więcej rozwiązań typowo dekoracyjnych i bardzo oryginalnych jeżeli chodzi o kształty czy rodzaj zastosowanego materiału. Nasze rozwiązania prezentują się niezwykle elegancko, w związku z czym sprawdzą się praktycznie w każdym miejscu i spełnią oczekiwania osób ceniących sobie wysoką funkcjonalność oraz miłośników ponadprzeciętnej elegancji.

Na karmy tłuszczowe i poidełka

Oczywiście nie same karmniki są istotne w przypadku dokarmiania ptaków. Bardzo popularną formą zaopatrywania w pokarm naszych skrzydlatych przyjaciół są również karmy tłuszczowe z drobnymi ziarnami, którymi w czasie zimy szczególnie interesują się wróble i sikorki. Nie można też zapominać o poidełkach, które można montować do karmników, ale które mogą być również stawiane lub wieszane osobno. W tym wypadku wybór jest również ogromny.

Zapraszamy do kontaktu!

Karmniki dla ptaków to bardzo szeroki temat, dlatego jeżeli nie wiecie Państwo wszystkiego co chcieliście, zapraszamy do skontaktowania się z naszą firmą. Chętnie przygotujemy dla Was rozwiązanie, które będzie w stu procentach dopasowane do Waszych indywidualnych potrzeb. Łączymy funkcjonalność, trwałość i estetykę!

 
 
 

Designed:   [based on Quick.Cms]